..:::Baptyści Dnia Siódmego:::..


V. «Sławimy imię Twe» — historia śpiewu i muzyki
Sierpień 15, 2008, 11:28 am
Filed under: IV. Nasze dziedzictwo

Baptyści dnia siódmego od zawsze chwalili Boga pieśnią. We wczesnym okresie reformacji w Anglii powstał spór dotyczący tego, co i jak chrześcijanie powinni śpiewać. Problem ten do dziś istnieje w niektórych środowiskach protestanckich. Joseph Stennett (1663—1713) był pastorem baptystów dnia siódmego i autorem wielu hymnów chrześcijańskich. Pisał je w czasie, gdy wielu protestantów sprzeciwiało się śpiewaniu czegokolwiek, poza biblijnymi psalmami. Skomponował i ułożył pieśni na temat chrztu i Wieczerzy Pańskiej, zawsze starając się opierać słowa na konkretnych fragmentach Biblii. Jeden z jego najsłynniejszych hymnów to «Another Six Days Work is Done», który dotyczy szabatu. Wnuk Josepha Stennetta — Samuel Stennett (1727—1795) jest prawdopodobnie najbardziej znanym autorem hymnów spośród baptystów dnia siódmego. Jego pieśni: «Majestic Sweetness Sits Enthroned» i «On Jordan’s Stormy Banks I Stand» pojawiają się w większości amerykańskich śpiewników protestanckich. Wśród pozostałych autorów pieśni będących baptystami dnia siódmego wyróżnić należy nazwiska: J. M. Stillman, Mary Stillman, William C. Daland i Elizabeth Fisher Davis.

Samuel Stennett (1727—1795)

W XIX i XX wieku nabożeństwa baptystów dnia siódmego były wypełnione śpiewem uwielbienia. Baptyści dnia siódmego w większości posiadają te same pieśni, co inne kościoły protestanckie. Istnieją jednak także pieśni charakterystyczne wyłącznie dla naszej denominacji. Elizabeth Fisher Davis napisała słynną pieśń młodzieżową pt. «Young People’s Rally Song», która dumnie ogłasza: «We young folks are Seventh Day Baptists».

 

William C. Daland

Hymnem denominacji baptystów dnia siódmego jest pieśń napisana przez Wiliama C. Dalanda, pt. «God of the Sabbath» (po polsku: «Boże sabatu»). Pierwsza zwrotka hymnu głosi:

Boże sabatu, Tobie tylko cześć!
Dziś nasze serca chcą Ci śpiewać pieśń;
Tyś stworzył świat i podtrzymujesz go —
Spójrz na Swe dzieci, co na ziemi są.

W oryginale brzmi zaś:

God of the Sabbath, unto Thee we raise
Our grateful hearts in songs of love and praise.
Maker, Preserver all to Thee we owe;
Smile on Thy children, waiting here below.

Muzyka stała się również narzędziem ewangelizacji. Na początku XX wieku męskie i żeńskie kwartety odważyły się wyjść z repertuarem do pobliskich zborów, gdzie odbywały się spotkania przebudzeniowe. Najczęściej używali słynnych śpiewników pt. «Towner song books».

Obecnie służby ewangelizacyjnej na polu muzycznym podejmują się młodzi baptyści dnia siódmego, tworząc grupy i zespoły uwielbieniowe (np. «Lightbearers for Christ», czy «Stained Glass»), które wykonują współczesną muzykę uwielbieniową i głoszą podczas występów Ewangelię.

Muzyka zawsze odgrywała w społeczności baptystów dnia siódmego istotną rolę. Od początku była częścią naszego uwielbienia i nabożeństwa składanego Bogu, począwszy od pierwszych autorów hymnów, po czasy współczesne, jak np. nowoczesna aranżacja «Wonderful Grace of Jesus», śpiewana ostatnio na nabożeństwie uwielbieniowym podczas Konferencji Generalnej.

Muzyka tradycyjna czy współczesna? Baptyści dnia siódmego korzystają z wielkiego dziedzictwa muzyki protestanckiej różych stylów i tradycji. Wielką wagę przywiązujemy do spuścizny muzycznej protestantyzmu. Dlatego też śpiewamy na nabożeństwach pieśni ułożone przez protestantów w minionych stuleciach. Nie oznacza to jednak odcięcia się od współczesnej muzyki chrześcijańskiej — wręcz przeciwnie — uważamy, że muzyka nowoczesna doskonale uzupełnia pieśni tradycyjne. W wielu zborach baptystów dnia siódmego podczas nabożeństw, oprócz starych tradycyjnych pieśni śpiewanych przy akompaniamencie organ, wierni uwielbiają Boga śpiewając nowoczesne pieśni przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych i pod przewodnictwem zespołów uwielbiających i liderów uwielbienia.

Zobacz poprzedni rozdział: IV. W stronę denominacji ogólnoświatowej (1850—dziś)

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: